Menu

Zona juaj do kujdes

3 gjërat që nuk duhet t’ja bëni asnjëherë, kurrë pjesëve tuaja intime.

intime

Nëse vagina juaj do ishte një këngë, do ishte “Indipedent woman, Part 1” nga Destiny’s Child- pra me pak fjalë, mund të kujdeset shumë mirë për veten e saj. Pavarësisht të vërtetës universle, disa femra insistojnë që të ndërhyjnë dhe gjejnë mënyra nga më kreativet për të pastruar pjesët e tyre intime. Më poshtë do renditen disa nga gabimet që bëni të cilat nuk duhet ti përsërisni më kurrë !

Të vetëmjekohesh është një ide shumë e keqe

Ka shumë ilaçe ose kremëra të cilat ndodh në farmaci de mund të merren shumë lehtë pa rekomandimin e mjekut. Por ne nuk po flasim për këto, do flasim për mjekimet popullore që zonjat guxojnë dhe i provojnë.”Ju kurrë nuk duhet të përpiqeni të përgatisni ilaçe me mjete shtëpiake duke përdorur për shembull vajin e hudhrave ose çajin”, thotë Raquel Dardik, MD. Në rastin më të mirë, nuk do ju shkaktojë asnjë problem. Në rastin më të keq? Epo, nuk është diçka e bukur për tu parë. “Unë kam parë djegie kimike nga disa prej këtyre sugjerimeve në internet dhe një djegie kimike brenda vaginës nuk është diçka që unë do t’ja uroja askujt”, thotë Dardik.

Të vendosësh objekte te huaja dhe jo sanitare është një JO e madhe

Ju tashmë e dini se çfarë lejohet brënda pjesëve tuaja intime: tamponët..etj. Hiqni dorë nga çdo gjë tjetër thotë Monty Python: “Në thelb, është e gjitha pjesë e logjikës dhe e edukatës sanitatre. Lodrat e seksit, diafragmat, gotat menstruale duhet të pastrohen dhe të lahen pasi i keni përdorur”, thotë Young. Çdo gjë tjetër duhet të qëndrojë larg, larg nga pjesët e zonës tuaj. sepse mund të shkaktojnë acarime serioze të pjeses së lëkurës.

Dushet vaginale duhet të ndalojnë patjetër

Me siguri që këtë gjë e dini, që vagina juaj nuk duhet me doemos të ketë një aromë të këndshme. “Këto produkte bëjnë pikërisht gjënë e gabuar ndaj mikrobiomës vaginale, duke e bërë atë më të ndjeshëm ndaj infeksionit”, thotë Constance Young, MD, asistent profesoreshë në departamentin e obstetrikës dhe gjinekologjisë në Universitetin Columbia University Medical Center.

Zona juaj e ka aftësinë të vetpastrohet dhe të ruaj një ph të balancuar pa qënë nevoja të përdoren produkte të tilla.Shije.al

Artikuj Te Ndryshem

Fjala Jote

Dergo Pergjigjen

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*