Menu

Receta më e mirë e mëngjesit

Por cilat janë mëngjeset më të mira?

1

Vakti kryesor dhe më i rëndësishmi është mëngjesi, jo vetëm për një ditë të mirë, por edhe për një shëndet të mirë gjatë gjithë jetës. Ata që nuk konsumojnë mëngjesin kanë më shumë shanse t’u shfaqen këto sëmundje:

 • Kolesteroli
 • Diabeti
 • Obeziteti që në vegjëli ose adoleshencë
 • Goditjet në tru (si ishemia apo trombozat)
 • Ç’rregullime menstruale
 • Mungesë përqëndrimi
 • Truri nuk jep maksimumin në funksionin e tij pasi nuk furnizohet mjaftueshëm me gjak
 • Gjendje të keqe shpitërore
 • Fryrje barku (dhjamosje), etj

Pjesa më e madhe e njërëzve mendojnë se, nëse nuk hanë mëngjesin do të jenë më të dobët por në fakt është e kundërta. Shumë njerëz shëndoshen pikërisht sepse nuk konsumojnë vaktin  e parë. Gjatë natës trupi djeg shumë kalori prandaj në mëngjes ai është i gatshëm dhe mezi pret të ushqehet. Kaloritë e marra në mëngjes do të harxhohen shumë shpejt pasi vetë dita fillon me energji.

Të gjitha kaloritë e marra nëpëmjet mëngjesit, të paktën deri në drekë janë djegur plotësisht, e më pas organizmi e pret vaktin e drekës me më shumë durim dhe qetësi duke e tretur atë shumë më lehtësisht. Nëse ne lëmë bosh stomakun gjatë gjithë orëve të paradites, dreka do të bjerë si bombë në stomak duke e çuar sistemin tretës në kaos.

Vështirësia e tretjes së ushqimit çon gradualisht në dhjamosje por edhe në probleme të tjera të parikupereushme të cilat i përmendëm më lart. Gjithashtu ataket kardiake, sforcimet dhe sëmundje të tjera të zemrës, zhvillohen më shumë tek njerëzit që nuk e konsumojnë mëngjesin.

Kini shumë kujdes me veten por sidomos me fëmijët. Mos i dërgoni kurrë në shkollë pa e konsumuar vaktin e parë pasi do të kenë mungesa dhe boshllëqe në formimin e trurit dhe të gjithë organizmit.

Por cilat janë mëngjeset më të mira?

Në të gjithë botën këshillohet buka integrale e shoqëruar me vezë, avokado dhe domate e pak djathë, të kombinuara sipas dëshirës e shijes suaj. Alternativat me djathë, reçel të bërë vetë, mjaltë apo edhe me pak gjalp, janë gjithashtu super të shëndetshme (harroji çerealit shumëngjyrësh dhe çdo lloj ushqimi të paketuar).

Për ju që nuk jeni ”adhurures” të zjarrtë të bukës atëherë përgatisni pancakes dhe shoqërojini me qumësht bajamesh të përgatiur vetë pa konservantë, me fruta dhe mjaltë.

Nëse edhe kjo ju duket e lodhshme apo nuk keni kohë, atëherë zgjidhni varjantin e qumështit të bajames me tërshërë ose kos me tërshërë dhe fruta. Ja një recetë si ta kombinoni:

Receta:

 • 1 gotë kos natyral ose qumësht bajamesh të përgatitur vetë (pa konservantë)
 • 2 lugë gjelle me tërshërë
 • 2 lugë çaji me mjaltë
 • 1/2 filxhan me manaferra të kuqe
 • 1/2 nektarinë e qëruar dhe e grirë në copa të vogla
 • Për akoma më shumë vlera shtoni arra ose bajame

Vlerat ushqyese të kësaj recete:

302 kalori, 6 gramë yndyrë e shëndetshme, 51 gramë karbohidrate, 6 gramë fibër, 15 gramë proteinë.
Shijojeni. Merrni energji dhe vlerat e duhura por mos dilni kurrë nga shtëpia pa e konsumuar këtë vakt.

shije.al 

Artikuj Te Ndryshem

Fjala Jote

Dergo Pergjigjen

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*