Menu

Racizëm në kinema

Aktori britanik Ed Skrein është tërhequr nga roli i tij në filmin e ri “Hellboy” pas polemikave të mëdha që shkaktoi përzgjedhja e tij për interpretimin e një personazhi me origjinë aziatike.

Ed Skrein


Ylli i “Deadpool” u justifikua se nuk e dinte racën e majorit Ben Daimio kur pranoi të bëhej pjesë e kastit të përshtatjes së re të filmit vizatimor në ekran. Skrein ka vendosur të tërhiqet me qëllimin që roli t’i jepet dikujt tjetër, i cili të jetë më i duhuri për të.

Caktimi i 34-vjeçarit u pasua nga akuza te shumta se Hollivudi nuk po heq dorë nga praktika e tij e përzgjedhjes së aktorëve të bardhë në rolet e personave të racave të tjera. Që në 1961-shin, Mickey Rooney u detyrua të përdorte make-up të fortë të verdhë për portretizimin e baronit japonez I.Y.Yunioshi te “Breakfast at Tiffany’s”.

E njëjta metodë përdorej për rolet afrikano-amerikane, vetëm se në ngjyrë të errët. Një vit më parë, aktorja Zoe Saldana u gjend në mesin e një stuhie të opinionit publik për interpretimin e legjendës së muzikës “jazz”, Nina Simone në filmin biografik “Nina”.

Kritikët u lëshuan mbi Saldanën dhe ata që e kishin marrë këtë vendim, duke i treguar se në vend që ta lyenin 39-vjeçaren me krem pudër ngjyrë kafe, duhet të kishin zgjedhur një aktore me lëkurë vërtet të errët, e cila dhe t’i afrohej më shumë personazhit.

Tërheqja e Skrein është përshëndetur në rrjetet sociale përfshirë dhe nga individë që nuk ishin më përpara adhurues të tij. Faleminderit që po e bën këtë, shkruan njëri prej tyre, nga ky moment ke një fans më shumë në listë.

Artikuj Te Ndryshem

Fjala Jote

Dergo Pergjigjen

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*