Menu

Pogaçe për mëngjes

Le ta ndryshojmë mëngjesin tonë nga rutina e përditshme duke përgatitur disa pogaçe të shijshme.

Pogaçe për mëngjes

Ja përbërësit që duhet të kemi dhe mënyra e përgatitjes së tyre:

Përbërësit
1 kg miell
1 lugë kafe me kripë
1 lugë kafe  me sodë
500 gram kos

Përgatitja:
Në një enë të thellë qelqi hedhim gjysmën e masës së miellit, kripën, sodën dhe kosin.Fillojmë i përziejmë mirë derisa të krijohet brumi dhe vazhdimisht i shtojmë edhe pjesën tjetër të mbetur të miellit. Më pas marim një tepsi, i shtrojmë një letër pjekjeje dhe i hedhim sipër masën e brumit. ( letra vendoset që mos të na ngjisë)
Pas kësaj e fusim menjëherë në furrë në temperaturën 180 gradë dhe pogacja do të jetë gati për vetëm 30 minuta.

Artikuj Te Ndryshem

Fjala Jote

Dergo Pergjigjen

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*