Menu

Përfaqësuesit e posaçëm të BE-së vizitojnë edhe LDK-në

Pas vizitave që patën dje tek Presidenti i vendit, Hashim Thaçi dhe kryeministri Ramush Haradinaj, të dërguarit e posaçëm të BE-së më vonë patën një vizitë edhe tek selia e Vetëvendosjes.

BE

Pas vizitave që patën dje tek Presidenti i vendit, Hashim Thaçi dhe kryeministri Ramush Haradinaj, të dërguarit e posaçëm të BE-së më vonë patën një vizitë edhe tek selia e Vetëvendosjes.

Sot këta të fundit kanë vazhduar vizitat kështu duke takuar përfaqësuesit e Grupit Parlamentar të Lidhjes Demokratike të Kosovës.

Kryetari i Grupit Parlamentar të Lidhjes Demokratike të Kosovës  Avdullah Hoti së bashku me deputetët  Armend Zemaj dhe Lumir Abdixhiku  pritën sot në takim delegacionin e përbërë nga i dërguari i posaçëm për Evropën Juglindore, Turqinë dhe shtetet e EFTA-s në Ministrinë Gjermane të Punëve të Jashtme, Christian Hellbach dhe Shefin i Departamentit të Ballkanit Perëndimor të Ministrisë Franceze të Punëve të Jashtme dhe Evropiane, Thomas Bertin si dhe dy ambasadorët të Gjermanisë dhe Francës  Christian Heldt dhe z. Didier Chambert, transmeton Indeksonline.

Në këtë takim thuhet të jetë diskutuar për situatën politike në Kosovë, me theks të veçantë, për iniciativën për shfuqizimin e Ligjit për Dhomat e Specializuara dhe Zyrën e Prokurorit të specializuar. Të dy emisarët shprehën brengosjen e thellë të Berlinit dhe Parisit për këtë mundësi.

Me këtë rast Hoti thuhet të ketë cilësuar se tendenca për shfuqizimin e  Ligjit për Dhomat e Specializuara dhe Zyrën e Prokurorit të specializuar dëmton subjektivitetin ndërkombëtar të Kosovës dhe rrugën e saj drejt strukturave euro- atlantike. Më pas ai i siguroi emisarët se Lidhja Demokratike e Kosovës e sheh jetike për vendin ruajtjen e raporteve dhe të miqësisë me Gjermanin e Francën dhe vendet e tjera të BE –së,  SHBA-të,  NATO-n dhe vendet e tjera mike. Rrjedhimisht,  Lidhja Demokratike e Kosovës në asnjë rast nuk do të jetë pjesë e veprimeve të pamatura dhe nuk do të lejojë që fati i qytetarëve dhe i vendit tonë të futet në rrugë të paqarta.

Për veç kësaj në takim u bisedua edhe për tema tjera siç janë domosdoshmëria e vazhdimit të reformave në fushën e sundimit të ligjit, demokracisë dhe qeverisjes së mirë, të cilat janë thelbësore për afrimin e mëtejmë të Kosovës drejt Bashkimit Evropian, thuhet në komunikatën për media.

Artikuj Te Ndryshem

Fjala Jote

Dergo Pergjigjen

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*