Menu

Nuk është nevoja të shkoni tek dentisti, ja si ti hiqni gurëzat për dy minuta

Për njerëzit që pijnë duhan është e zakonshme që gurëzat e dhëmbëve janë të verdhë të errët për shkak të akumulimit të nikotinës në dhëmbë. E njëjta gjë vlen edhe për njerëzit që pijën kafe.

gurzit

Për njerëzit që pijnë duhan është e zakonshme që gurëzat e dhëmbëve janë të verdhë të errët për shkak të akumulimit të nikotinës në dhëmbë. E njëjta gjë vlen edhe për njerëzit që pijën kafe.

Gurëzat janë fillimi i asaj që mund të jetë një problem i madh si prishja e dhëmbëve dhe rënia e dhëmbëve.

Në këtë artikull ne do t’ju tregojmë një ilaç të mahnitshëm për të hequr pllakën pa pasur nevojë të shkoni tek dentisti!

Përbërësit:

1/2 litër ujë.

60 gramë miell.

Përgatitja: Në një enënalumini, le të vlojë ujë dhe 60 gr miell, ulni temperaturën derisa të arrijë pikën e vlimit, pastaj lëre 10 minuta. Përdoreni këtë pastë për të larë dhëmbët për 5 minuta 2 herë në muaj.

Mënyra 2

Përbërësit:

2 lugë gjelle fara luledielli.

2 lugë gjelle lëng limoni.

1/2 litër ujë

Përgatitja: Në një enë alumini, hidhni përbërësit dhe lëreni me nxehtësi të ulët për 1 orë, rezultatin e kësaj përzierje, përdoreni për të larë dhëmbët për 5 minuta 2 herë në muaj. Kjo do t’i mbajë dhëmbët pa gurëza.

KËSHILLA:

Lani dhëmbët pas çdo vakt, për të paktën dy minuta.

Përdorni një pastë dhëmbësh ekologjike dhe natyrale, sepse konvencionale përmbajnë substanca tepër agresive me pH-në tonë me gojë.

Përdorni fije dhëmbësh dentare çdo natë para shtratit për të hequr mbeturinat e ushqimit ndërmjet dhëmbëve

Mund të përdorni një larës. Mund të bëjmë një tretësirë me trumzë dhe nenexhik të holluar me ujë me kripië

Pastrimi i dhëmbëve, nuk rekomandohet të kryhet shumë shpesh pasi ato mund të dëmtojnë smaltin tonë.

Artikuj Te Ndryshem

Fjala Jote

Dergo Pergjigjen

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*