Menu

Njihuni me protestuesin kongolez i cili u arrestua, u rrah dhe u bë martir

Aktivisti pro-demokracisë, Luc Nkulula, nga Republika Demokratike e Kongos, vdiq pasi shtëpia e tij u përfshi nga një zjarr në qershor.

protestuesi

Aktivisti pro-demokracisë, Luc Nkulula, nga Republika Demokratike e Kongos, vdiq pasi shtëpia e tij u përfshi nga një zjarr në qershor.

Nkulula ishte një luftëtar i patrembur, i cili duroi rrahje të rregullta dhe arrestime të shpeshta.

 Miqtë e tij akuzojnë se zjarri ishte bërë me qëllim kurse një hetim fajësoi një panel diellor të gabuar.

Ai ndihmoi të gjejë ‘La Lucha’, një grup të rinjsh që luftonin për një vend më demokratik.

Por autoritetet duket se qëndrojnë në rrugën e tyre në çdo hap.

 

Artikuj Te Ndryshem

Fjala Jote

Dergo Pergjigjen

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*