Menu

Miqësia ilaçi kundër sëmundjeve

Kush gjen një mik, gjen një thesar thotë shprehja e famshme popullore.

Miqësia

Por përveçse të gjesh miqësi, edhe ti mbash ato gjatë gjithë jetës apo të krijosh të reja, veçanërisht në një moshë të avancuar është mjaft thelbësore.

Këtë e tregon sot një studim që konfirmon se kjo lloj shoqërie mund të jetë një burim lumturie dhe mirëqënieje, ndonjëherë më shumë se ajo e familjes. Studimi është bërë nga William Chopik i Universitetit të Miçganit dhe është publikuar në Personal Relationship.

Rezultatet e këtij studimi të kryer me 280 mijë njerëz në 100 shtete treguan se si lidhjet familjare dhe shoqëritë janë të lidhura me kushte më të mirë të shëndetit dhe mirëqënies në kompleks. Madje me moshën, krahasuar me raportet familjare, shoqëritë bëhen edhe më të forta. Nga studimi, ata që i kishin dhënë më shumë pikë rëndësie miqësisë në jetë kishin deklaruar një shëndet më të fortë. Dhe kjo, sipas autorit, edhe sepse ndonjëherë raportet me familjarët mund të jenë stresuese.

Artikuj Te Ndryshem

Fjala Jote

Dergo Pergjigjen

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

One thought on “Miqësia ilaçi kundër sëmundjeve

  1. Pershendetjet une jam Ali Uka nga Peja,. Jam ne kerkimte fatit .Jam i veje prind i dy fmive te moshes madhore, te martuar e te punesuar ne diaspor. Jam me pregaditje te lart shkollore-elektrotekniken. Punoj dhe jetoj ne Peje. Ekonomikisht gjindem mire. Ajo qe me mungon eshte shoku i jetes. Jam ne moshen 53 vjt. E flas dhe e shkruaj gjuhen gjermane.Une as familja ime nuk kemi pas nje histori te keqe. Ne situaten qe ndodhemi tani me beri qe te kerkoj fatin ne rrjete sociale. Per informata me te hollesishme ne skupe—aliuka4 Ju uroj shendet, dhe shume fat ne jeten tuaj Mund te kontaktojm ne viber. +38649869864 Dhe +37744296317 Me shume respekt Ali Uka Peje