Menu

Mini kek për fëmijë

Bëjini fëmijët të lumtur duke gatuar një recetë të shëndetshme dhe të thjeshtë së bashku me to.

Miell, Ëmbëlsira dhe fruta, Për fëmijë, Ndërkombëtare, Mëngjes, Verore

Përbërësit:

200 gr fruta pylli

1 banane

100 gr luleshtrydhe

280 gr miell

2 kokrra vezë

50 gr mjaltë

120 gr kos

80 gr gjalpë

8 gr pluhur pjekës

pak kripë

 

Përgatitja:

1.Në të thellë hidhni 2 kokrra vezë, mjaltin dhe gjalpin. Përziejni mirë dhe shtoni dhe kosin.

2,Shtoni pak kripë, miellin dhe pluhurin pjekës. Përzijeni mirë derisa të mos ngelet kokrriza mielli.

3,Më pas shtoni frutat e pyllit, luleshtrydhen dhe bananen të prera.

4.Me një lugë akullore ndajeni brumin nëpër format e kekut të lyera me vaj.

5.Piqini mini kekët në 180 gradë për rreth 18-20 minuta.6Shërbejini pasi të jenë ftohur dhe ruajini në frigorifer.

Artikuj Te Ndryshem

Fjala Jote

Dergo Pergjigjen

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*