Menu

Merrni nën kontroll hormonet

Ato janë shkaku i telasheve në trupin tuaj!

1

Hormonet e stresit

Disa njerëz, veçanërisht gratë, vuajnë metabolizmin e ngadaltë si pasojë e mungesës së hormoneve të tiroides (hipotiroidizëm).

Simptomat e zakonshme janë:

  • Lodhje
  • Intoleranca ndaj disa ushqimeve të caktuara
  • Kapsllëk
  • Lëkurë të thatë
  • Shtim në peshë

Në këto raste, shtimi i peshës që rezulton nga metabolizmi jo fort në rregull,  zakonisht nuk i kalon pesëmbëdhjetë kilogramët. Për një diagnozë më të saktë, ju mund t’i kërkoni mjekut tuaj të masni nivelet aktuale të hormoneve tiroide në gjak. Një mënyrë për të shmangur mangësitë në hormonin e tiroides: Sigurohuni që keni konsumuar shumë jod. Burime të mira janë: peshku, kripa etj.

Hormonet e seksit gjithashtu ndikojnë në peshën tuaj:

Gratë mund të vuajnë nga çrregullimi endokrin e cila rrit nivelet e testosteronit dhe insulinës. Kjo mund të thotë shtim në peshë dhe çrregullime menstruale (shumë të zakonshme), shterpësi, puçrra dhe rritjen e qimeve në fytyrë. Një dietë e ulët në karbohidrate është një trajtim i mirë për këtë. Gjatë menopauzës, niveli i estrogjenit pra i hormoneve seksuale femërore bie. Kjo shpesh shkakton një shtim në peshë, veçanërisht rreth zorrëve. Çfarë mund të bëni për hormonet seksuale? Mungesa e testosteronit mund të trajtohet të paktën pjesërisht, duke u angazhuar në rutinat e zgjuara të stërvitjes, në gjuhën e vetëdijshme të trupit dhe në plotësimin e vitaminës D.

Hormoni i stresit

Fajtori përfundimtar i mundshëm pas çështjeve të peshës kokëforte mund të jetë hormoni i stresit, kortizoli. Shumë kortizol do të rrisë nivelet e urisë, duke sjellë së bashku kilet e tepërta në mënyrë krejt të papritur.
Një mundësi e mirë mund të jetë që të përpiqeni të përqëndroheni në një mënyrë jetese të shëndetshme.Të jeni të lumtur dhe mirënjohës sa mundeni për trupin që keni./Shije.al

Artikuj Te Ndryshem

Fjala Jote

Dergo Pergjigjen

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*