Menu

Merkel uron Haradinajn

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka uruar kryeministrin e ri kosovar Ramush Haradinaj.

auto_2017-09-13T075835Z_272092330_RC15045EAB80_RTRMADP_3_GERMANY-POLITICS1505311079

Në njoftimin e kryeministrisë theksohet se Merkel i ka përmendur detyrat e vështira të Haradinajt, duke përfshirë edhe demarkacionin me Malin e Zi.

Ajo i ka kujtuar edhe detyrën për përmirësim të situatës ekonomike si dhe luftimin e korrupsionit dhe krimit të organizuar.

Në urimin e Kancelares Merkel thuhet:

“I nderuari Zoti Kryeministër,

Ju uroj për zgjedhjen tuaj Kryeministër,
Para Jush dhe Qeverisë suaj dalin detyra të rëndësishme dhe të vështira. Ngritja dhe forcimi i shtetit ligjor, përmirësimi i situatës ekonomike, dialogu me Serbinë, demarkacioni i kufirit me Malin e Zi si dhe luftimi i korrupsionit dhe krimit të organizuar kërkojnë vëmendjen tuaj. Këta janë hapat tuaj qendror për forcimin e perspektives evropiane të Kosovës. Qeveria Federale edhe më tej do t’ju përkrahë në këtë rrugë.

Për mandatin tuaj të dytë ju dëshiroj fat dhe sukses

Me nderime,
Angela Merkel,
Kancelare e Republikës Federale të Gjermanisë”

Artikuj Te Ndryshem

Fjala Jote

Dergo Pergjigjen

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*