Menu

Kur iPhone të shpëton jetën

Mund të kishte qenë viktima e 59 e marrëzisë së Stephen Paddock, por u shpëtua nga iPhone i saj.

iPhon


Një vajzë që ndodhej në koncertin “country” të kthyer në shënjestrën e agresorit të Las Vegasit i ka treguar taksistit që e çoi në shtëpi se si telefoni kishte devijuar një plumb, që ndoshta mund t’i kishte marrë jetën. Taksisti i bëri iPhone-it një foto dhe e postoi në rrjetet sociale. Pjesa e sipërme e aparatit është shkatërruar nga plumbi, por e zonja, identiteti i së cilës nuk është bërë i ditur, nuk ka asnjë gërvishtje.

Në Shtetet e Bashkuara vazhdojnë përpjekjet e autoriteteve për të zbardhur motivet e masakrës më të madhe me armë zjarri në historinë e vendit. Kreu i policisë së Las Vegasit tha se është me rëndësi që autoritetet të flasin me këdo që e njihte Paddock, ndërsa po përpiqen të identifikojnë ndonjë bashkëpunëtor të mundshëm. Sipas sherifit Joe Lombardo, duke marrë parasysh numrin e armëve dhe eksplozivëve që autori i ngjarjes kishte në makinën e tij, vështirë të besohet se Paddock e ka kryer sulmin i vetëm.

Hetuesit kanë zbuluar së fundi se 64-vjeçari kishte rezervuar edhe të tjera dhoma me pamje nga sheshe të koncerteve. Në vëmendjen e tij mësohet të ketë qenë edhe Ilinoisi e Bostoni. Një burrë me të njëjtin emër kishte telefonuar për një dhomë në Blackstone Hotel të Çikagos në kohën kur atje zhvillohej festivali i muzikes Lollapalooza, por, sipas menaxherëve, nuk ishte paraqitur kurrë.

Në mesin e frekuentuesve të këtij festivali janë dhe vajzat e ish-Presidentit Barack Obama, Malia e Sasha.

Në një lëvizje surprizë, Shoqata Kombëtare e Armëve mbështeti një ditë më parë vendosjen e rregullave më të ashpra mbi pajisjet e jashtme që i krijojnë armëve mundësinë të qëllojnë me të njëjtin ritëm si automatiku, një hap i rrallë ky, edhe pse i vogël, nga grupimi që i kundërvihet prej vitesh kontrolleve të reja mbi armët.

Paddock kishte përdorur një mekanizëm të tillë për të shtuar fuqinë goditëse të pushkës së vet.

Artikuj Te Ndryshem

Fjala Jote

Dergo Pergjigjen

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*