Menu

E thonë në Beograd: Me të shkuar në Sofje, Serbia e njohu pavarësinë e Kosovës

Kreu i grupit parlamentar “Dveri”, Boshko Obradoviq, thotë se me të shkuar delegacioni i Serbisë në samitin e BE-së dhe Ballkanit Perëndimor në Sofje, Serbia efektivisht (de jure) e njeh pavarësinë e Kosovës.

samiti i sofjes

Kreu i grupit parlamentar “Dveri”, Boshko Obradoviq, thotë se me të shkuar delegacioni i Serbisë në samitin e BE-së dhe Ballkanit Perëndimor në Sofje, Serbia efektivisht (de jure) e njeh pavarësinë e Kosovës.

Sipas tij, Kosova në samitin e Sofjes nuk mund të paraqitet në nivelin kombëtar.Obradoviq përshëndet vendimin e Spanjës për të mospjesëmarrje në samit për shkak të qëndrimit të fortë ndaj Kosovës, dhe

Ndryshe, presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi do të jetë pjesë e agjendës së paraparë për Samitin e Sofjes që do t’i bëjë bashkë vendet e Ballkanit Perëndimor dhe Bashkimin Evropian.Temë kryesore ku pritet të debatohet në Samitin në Sofje të Bullgarisë,  Zyra e Bashkimit Europian në Kosovë bënë të ditur përmes një promoje, ku shfaqen rekomandime të modelit të Bashkimit Europian për një të ardhme të sigurt dhe euroatlantike për Kosovën.

Ndryshe, kryeministri Sllovak, Peter Pellegrini, duke folur në parlamentin e Sllovakisë, ka komentuar edhe vendimin për bojkotimin e samitit të Sofjes nga ana e homologut të tij spanjoll, Mariano Rajoy, vendim ky që erdhi për shkak të pjesëmarrjes së Kosovës atje.

Ani pse, Sllovakia është njëra nga pesë vendet e cila ende nuk e ka njohur pavarësinë e Kosovës, ky shtet e ka konfirmuar pjesëmarrjen në samit. “Bratislava zyrtare nuk ka për qëllim që të ndryshojë diçka e cila do të dërgonte në njohjen e pavarësisë së Kosovës”, ka thënë ai.l.net

Artikuj Te Ndryshem

Fjala Jote

Dergo Pergjigjen

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

One thought on “E thonë në Beograd: Me të shkuar në Sofje, Serbia e njohu pavarësinë e Kosovës

  1. Eu po per Thaçin dhe shoket e tij a e dini se qe sa here eshte duke e njohur Serbia Kosoven pa numer edhe ushtrine e transferon nga FSK ne FAK eu ka kohe qe nga 2008 domeha (Halil oponga) pa numer eshte transferu bile edhe pat premtu doreheqjen nese nuk behet ushtria gjate 2017 por keshtu e ka Thaçi domeha ha m.t pa da edhe ska tesh qe ia ndal as mjeku ska munde e po ia ndal insani aj tybe