Menu

Diplomati saudit vret me derën e “Porsche” çiklistin!

"“Nuk më intereson nëse ai është një diplomat apo jo,” tha Marina, e veja e të ndjerit për gazetën Bild. “Ai duhet të marrë dënimin e tij të drejtë,

bicikleta viktima

Një diplomat saudit nuk do të përballet me ndjekje penale për vrasje të pakujdesshme, pasi hapin derën e “Porsche” papritmas të marrë, duke goditur një çiklist 55 vjeçar, i cili vdiq më vonë në spital nga traumat e rënda në kokë.

“Nuk më intereson nëse ai është një diplomat apo jo,” tha Marina, e veja e të ndjerit për gazetën Bild. “Ai duhet të marrë dënimin e tij të drejtë,” tha ajo.

“Micha ishte gjithmonë i shqetësuar për këtë rrugë. Ai tha se do të ishte një aksident”, shtoi ajo.

Autoritetet gjermane mund të përjashtojnë zyrtarisht diplomatin 50-vjeçar ose të kërkojnë që qeveria saudite të heqë imunitetin e tij në mënyrë që ai të ndiqet penalisht.

Ambasada e Arabisë Saudite publikoi të premten një deklaratë që shpreh ngushëllimet për familjen.

Agjenti i Marrëveshjes së Biznesit të Arabisë Saudite Adnan Bustaji gjithashtu vizitoi familjen e të ndjerit të premten, sipas një deklarate të lëshuar.

Në 2016, diplomatët kryen 22,816 shkelje të trafikut në Berlin, duke përfshirë shpejtimin dhe ndalimin e parkimit, dhe ishin të përfshirë në 60 aksidente, nga të cilat 28 rezultuan me lëndime.

Nga këto vepra, 735 u kryen nga diplomatë kinezë, 697 nga rusët dhe 683 nga ata nga Arabia Saudite, raporton Tagesspiegel.

Imuniteti diplomatik kushton qindra e mijëra euro në Berlin në gjoba të pakonceptueshme.

Incidenti erdhi vetëm dy ditë pasi 100,000 çiklistë morën rrugët e Berlinit gjatë ceremonisë vjetore ADFC-Sternfahrt për të protestuar për kushte më të mira në të gjithë Gjermaninë.

Artikuj Te Ndryshem

Fjala Jote

Dergo Pergjigjen

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*