Menu

Dieta 7- ditore

Dieta Banting përfshin 3 vakte kryesore dhe 1 vakt të ndërmjetëm.

Dieta 3 ditore q

Nëse doni të filloni një dietë, atëherë ky plan 7 ditor ‘Banting’ është i përsosur për ju. Themeluesi i kësaj diete është Ëilliam Banting, një biznesmen anglez i cili vuajti nga obeziteti dhe kaloi shumë vite duke luftuar këtë sëmundje. Dieta Banting është pothuajse e njëjtë me dietën Paleo.

Rregullat bazë ju lejojnë të hani ushqime të ulëta në karbohidrate, të larta në yndyrna të shëndetshme dhe të moderuara në proteina. Pika kyçe e kësaj diete është që të bëni trupin tuaj të djegë dhjamin për energji në vend të djegies së karbohidrateve. Dieta Banting përfshin 3 vakte kryesore dhe 1 vakt të ndërmjetëm.

Dita 1
Mëngjesi – 2 vezë, proshutë dhe avokado
Dreka – perime të përziera
Pasditja – peshk ton
Darka – biftek me brokoli dhe perime me gjethe

Dita 2
Mëngjesi – manaferra me qumësht ose kos me arra
Dreka – sanduiç me proshutë, domate dhe sallatë
Pasditja– vezë
Darka – peshk me spinaq

Dita 3
Mëngjesi – vezë dhe një patate e ëmbël
Dreka – supë
Pasditja – bajame dhe manaferra
Darka – gjoks pule me sallatë greke

Dita 4
Mëngjesi – domate me vezë dhe proshutë
Dreka – biftek me sallatë
Pasditja – ½ mollë
Darka – perime të freskëta me mish derri

Dita 5
Mëngjesi – vezë dhe biftek
Dreka – perime dhe mish
Pasditja – arra
Darka – gjoks pule dhe perime

Dita 6
Mëngjesi – vezë dhe perime
Dreka – peshk me perime
Pasditja – avokado
Darka – mish me perime

Dita 7
Mëngjesi – qumësht kokosi
Dreka – gjoks pule me sallatë greke
Pasditja – arra
Darka – patate të skuqura me mish dhe pesto

Shënim: Duhet t’i   konsumoni në sasi të pakta produktet e qumështit ose t’i përjashtoni plotësisht. Ky plan 7- ditor i Banting është i mirë për këdo, sepse ju ndihmon të keni një mënyrë jetese të shëndetshme dhe në të njëjtën kohë të humbni peshë.

Artikuj Te Ndryshem

Fjala Jote

Dergo Pergjigjen

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*