Menu

Dënohen me 82 vjet burg

Dënohen me 82 vjet burg sulmuesit e Ziadin Selës.

9D8852A4-ECE4-4BC3-983E-ADB76E028ABC_w1023_r1_s

Gjykata Penale e Shkupit ka dënuar me gjithsej 82 vjet burg shtatë të akuzuarit për tentim-vrasje të liderit të Aleancës për Shqiptarët, Ziadin Sela, më 27 prill të vitit 2017 në Kuvendin e Maqedonisë.

Nikolla Vojmovski është dënuar me 13 vjet e gjashtë muaj burg ndërsa me nga 13 vjet Kire Georgievski dhe Aleksandar Janevski-Toshta. Me nga 10 vjet burg e gjashtë muaj janë dënuar Andrej Micov, Nikollce Dimitrievski, Oliver Oshakovski dhe Kosta Dellov.

“Të akuzuarit ditën kritike më 27 prill, pas ndërhyrjes së dhunshme në Kuvend me paramendim kishin tentuar të likuidojnë Ziadin Selën.. të gjithë të akuzuarit kishin role të veçanta… vepra është e rëndë edhe për faktin se sulmi është bërë ndaj institucionit ligjvënës, përkatësisht Ziadin Selës, i cili në momentin e sulmit ishte në vendin e punës”, ka deklaruar gjykatësja Sllavica Andreevska.

Artikuj Te Ndryshem

Fjala Jote

Dergo Pergjigjen

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*