Menu

Daçiq: Deklaratat për ‘Shqipërinë e Madhe’, synim i shqiptarëve nga Lidhja e Prizrenit

Ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiq, ka komentuar deklaratat e krerëve shtetërorë të Kosovës në të cilat ata, sipas tij, po i referohen Preshevës dhe Bujanovcit si ‘Kosovë Lindore’.

dacic1

Ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiq, ka komentuar deklaratat e krerëve shtetërorë të Kosovës në të cilat ata, sipas tij, po i referohen Preshevës dhe Bujanovcit si ‘Kosovë Lindore’.

“Kjo nuk është hera e parë që ata bëjnë deklarata të tilla, nuk është asgjë e re. Kur ishte Isa Mustafa kryeministër i Kosovës, gjatë një takimi me kryetarët e Preshevës dhe Bujanovcit, ata i’u referuan atyre, si përfaqësues nga Kosova Lindore, dhe për këtë kam reaguar dhe shqetësimin tim e kam dërguar edhe në Komisionin Evropian”, deklaroi Daçiq.

Madje sipas tij, këto janë qëllimet e udhëheqësve shtetërorë të Kosovës që nga mbajtja e Lidhjes së Prizrenit, transmeton lajmi.net.

“Deklaratat për thyerjen e kufirit mes shqiptarëve në Koshare nuk ishin të rastësishme. Deklaratat e krerëve shtetërorë për ardhjen deri në Nish, si dhe deklaratat e Edi Ramës për formimin e ‘Shqipërisë së Madhe’, të gjitha këto janë qëllime të tyre që nga Lidhja e Prizrenit’’, tha ai.

Daçiq u ankua edhe për mungesën e reagimit të shteteve të perëndimit për këto deklarata.

“Kur Thaçi bën deklarata të tilla dhe kërcënon me armë, ne të gjithë duhet ta dijmë që ata që kanë këto armë duhet edhe të përgjigjen. Por, Serbia nuk do të veprojë në atë mënyrë që ta tensionojë situatën, ne do të veprojmë në atë mënyrë që situata të qetësohet”, përfundoi Daçiq.

Artikuj Te Ndryshem

Fjala Jote

Dergo Pergjigjen

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

One thought on “Daçiq: Deklaratat për ‘Shqipërinë e Madhe’, synim i shqiptarëve nga Lidhja e Prizrenit

 1. HEU,DAÇIQ:DEKLARATAT PËR “SHQIPËRINË E MADHE”SYNIM I SHQIPTARËVE MU NGA LIDHJA E
  PRIZRENIT;EU,NA VDIQ VEGLA-NGRATAT ZËR “SHTIPEGRINË GËRMADHE”CYTËKRIME SHTIPFARËVE
  VRARË ZGJIDHJA KRIZFRENIT;HEEEJ,TI ZËDHËNËS KRYKRIMINELI MILLOSHEVIÇIANE O MJERANE,
  QE PO JU DHËMBË,PO U TREMBË,JUBILEU,KËTU KËTI DHEU;ATKREU,ATDHEU;HYREGJENDARE,OUUU,
  KRYLEGJENDARE,550 BASHKA,DASHKA,20 VJETORI EPOPE,MBARË KOMBËTARE,MBARË SHQIPTARE,QË
  NA THËRRASIN,BËRTASIN,TROJET PELLAZGO-ILIRO-MBARË SHQIPTARIE,OUUU,VËLLAZËRO-RIHIRO-
  FARË SHKRIPKA VËRRIE;SE NGA ARDHACAKË,GARDHALAKË,TË VONË,ZEZON;NGA STEPA KARPATE,O
  VRA-GREPA TRAKTATE;SI TERRORISTË KANIBALË,FERROPISTË TANIBALË;ME POROSI,HORROZI;OH,
  TERË TROJE SHQIPTARE,NËN PLOJE,SHTIPFARE;DUKE PIRË GJAK O,PRAG SHQIPTARI;DHE NGRENË
  MISH OR TRISH,EDHE TË NJRIUT,NDJERIUT;QË,ME NDIHMËN RUSE OJ PUSE,DUKE ÇFARROSUR,OH,
  ÇVARROSUR,TERË POPULL KOMBET,MË ORIGJINALË,HORGJI-SHKALË;QË NGA TUNA-DANUBI,DUKE NA
  MBUSHUR,PRUSHUR,PLOT,PËRPLOT;VARRE MASIVE,ZJARRE MAFIVE;HOLOKAUSTE GJENOCIDALË,OOH,
  RROLOMAMUZDE ENTOCIDALË,EDHE MË ZI,SE SA HOLOKAUSTET HITLERIANE,STALINIANE,AHIII-OR
  MILLOSHEVIÇIANE;PUTINIANE,DAÇIQIANE,VUÇIQIANE..PORSE,GJAKU DHE PRAGU I SHQIPTARIT,O
  SHKRIPARIT;QË DO NA GJEGJI SI PËRJETËMOT,EDHE SOT,HEEEJ,I MADHI ZOT;QË TERË ATDHEU,
  OUUU,GJERGJI-KASTRIOT-SKËNDËRBEU;BASHKA,DASHKA,NË KRY UÇK.HYREGJENDARIN,OUUU-OREEE,
  MU ME ADEM KRYLEGJENDARIN;QË NA GJEGJKA NË TANDEMA,OUUU,GJERGJA MË ADEMA;HEEEJ-ORE,
  GJERGJA MË ADEMA;PËR RIBASHKIM,RITRASHËGIM,RIATDHESIM,ME DIASPOREN-PRIA DORËN,ORËN;
  SI DHE,PËR RINGRITJE,RILINDJE,TË FAMËS,NAMËS;MBARË KOMBËTARE,MBARË SHQIPTARE,OUUUH,
  MBARË BOTËRORE,MBARË MË NJERËZORE;PËR LIRI,PAVARËSI,DEMOKRACI;TË VËLLAZËRO-RIHIRO-
  FARË SHKRIPKA VËRRIA,OUUU,PELLZGO-ILIRO-MBARË SHQIPTARIA,AHIII,MBARË SHQIPTARIA!!.
  TË FALA NJË REFUGJAT LUFTË NGA KOSOVA,WANAQUE,NEW JERCEY,17 PRILL 2017 6:37.USA.